Lasy Magdaleńskie – oddech w Lesznowoli

Autor: Magdalena Dziadosz

Ładujemy baterie w lesie kiedy tylko się da. Uwielbiamy urwać się na chwilę z domu, parę godzin blisko natury, razem, pozwala nam odpocząć od codzienności. Drzewa to oddech, w przenośni i dosłownie. Gdy miasto nas dusi zimą, jedyna opcja która nas ratuje, to wyjazd. Jest takie miejsce pod Warszawą, jedyne 20 minut autostradą z Żoliborza, które zaskakuje formą. To Lasy Magdaleńskie i cudowny skrawek nazywany przez miejscowych Górkami. Kwadrat wzgórz, sosen, ścieżek, korzeni i dobrze zagospodarowany teren rekreacyjny.

Lasy Magdaleńskie.

Warszawa i całe Mazowsze były niegdyś rozległą puszczą. Na terenie tym istnieje wiele pozostałości po bujnych lasach – typowe są zgrupowania wysokich sosen, które lubią towarzystwo piaszczystych formacji takich jak wydmy. Magdalenka to miejscowość cudownie zalesiona. Hippodamejska siatka ulic, duże parcele działkowe, okazałe wille, wszystko w cieniu starych drzew. Las i pola otulają również miejscowość. Przechodzą tędy interesujące szlaki pieszo-rowerowe (czerwony i czarny). Łączą one gminę Lesznowola z innymi kompleksami leśnymi. Kultowym miejscem w okolicy są wspomniane już Górki Magdaleńskie, podobne jak Górki Szymona w Piasecznie. Ta ogromna wydma, porośnięta strzelistymi sosnami, pokryta korzeniami wyłaniającymi się z obsypanych szczytów – to lubiane miejsce do spacerów przez mieszkańców bliższych i dalszych okolic.   Występują tu liczne ścieżki spacerowe, raj dla dzieci, młodzieży czy posiadaczy psów. Przy samych Górkach znajduje się nowoczesny plac zabaw oraz polana rekreacyjna ze sceną i miejscem do grilla, gdzie organizowane są koncerty. Idąc na wschód, zagłębiając się w dalsze tereny, dojdziemy do miejscowości Lesznowola.

Lesznowola, przejazdowa miejscowość z historią.

Pierwsze wzmianki o Lesznowoli pochodzą z XV wieku, kiedy to miejscowość nie bez powodu nazywana była Leśną Wolą – zapewne przez rozległe tereny leśne. Wizytówką przeszłości jest XVIII wieczny dwór przebudowany po II Wojnie Światowej. Jest to parterowy budynek w otulinie parku o powierzchni 2,4 ha. Teren jest zadbany, a do zabytku prowadzi piękna dębowa aleja. Tuż obok, ku uciesze dzieci, znajduje się plac zabaw, trawiasty z fajnymi urządzeniami.

Dziś przez Lesznowolę przebiega tranzytowa droga nr 721, na szczęście jednak  ruch skupiony jest tylko przy samej jezdni, a na uboczu miejscowość jest miło wyciszona. Te tereny są idealne dla miłośników koni, wiele tu stadnin i pastwisk. Miło zagospodarowany jest plac przy urzędzie gminy, przy którym buduje się lokalne centrum handlowe.

Link do artykułu: https://zaleznawpodrozy.pl/2021/11/19/lasy-magdalenskie-lesznowola/amp/