Dom pod klucz

Co kryje się pod pojęciem „domów pod klucz”? Wyjaśniamy czego się spodziewać się po kupnie wykończonego domu.

Co kryje się pod pojęciem „domów pod klucz”? Dla różnych deweloperów i firm budowlanych może mieć ono rozbieżne znaczenie. Dlatego należy pamiętać, że decydując się na kupno domu wykończonego „pod klucz” trzeba dokładnie określić, jak będzie wyglądała inwestycja w dniu odbioru przez właściciela.

Wśród możliwości, jakie oferują swoim klientom deweloperzy domów jednorodzinnych często można znaleźć obiekty w pełni wykończone. Są to inwestycje w stanie gotowym do użytku, czyli z możliwością do zamieszkania, a wymagające jedynie wyposażenia w meble. Ale jakie dokładnie prace powinny być wykonane wewnątrz i wokół domu w ramach takiej inwestycji?

Prace wewnątrz budynku

W Polsce pojęcie wykończenia „domu pod klucz” nie posiada konkretnie określonego zakresu prac. Dlatego też nie każda inwestycja tego typu wygląda tak samo. W ramach umowy z deweloperem właściciel powinien ściśle wylistować zakres i oczekiwania co do stanu budynku po zakończeniu realizacji. Ogólnie przyjęte prace w ramach wykończenia pod klucz to wykonanie tynków, pomalowanie ścian, położenie tapet, bądź innych elementów wykończenia ustalonych w projekcie. Wykończenie obejmuje też położenie glazury i terakoty, paneli podłogowych bądź drewna, elementów stolarki oraz wewnętrznych instalacji w łazience i kuchni, a także zamontowanie armatury (sedes, wanna, kabina prysznicowa, umywalki, itd.). Nie wolno zapominać o instalacjach i wykończeniu np. gniazdek instalacji elektrycznej.

Elewacja i otoczenie

Na wykończenie domu składają się także prace zewnętrzne na elewacji oraz otoczenie. W ten zakres wchodzi m.in. położenie okładzin na płytach balkonowych, tarasach i schodach zewnętrznych, wykonanie balustrad. Nie wolno zapominać, że stan budynku do zamieszkania obejmuje też tzn. małą architekturę, czyli podjazdy, podejścia, ogrodzenie, zieleń wokół domu. Idea domu wykończonego „pod klucz” to zdjęcie z właścicieli obowiązku prac związanych zarówno z doprowadzeniem instalacji technicznych, jak i wszelkich prac wokół budynku.

Dom od dewelopera w Lesznowoli

Budując dom z Supreme Houses klienci otrzymują dom wykończony zgodnie z przyjętym i zaakceptowanym przez właściciela projektem. Aby uniknąć rozczarowań co do wykonanych prac, deweloper współpracuje od lat z tymi samymi wykonawcami, którzy dbają o to, by inwestycja realizowała wszystkie założenia. Na etapie decyzji co do projektu właściciele mogą ingerować i wspólnie ustalać z deweloperem zakres prac. Zaś po ich wykonaniu deweloper daje na wszystko gwarancję, a właściciele od pierwszych chwil po przekazaniu kluczy mogą się cieszyć w pełni ukończonym i gotowym do zamieszkania domem.