Czego Wymagać Od Dewelopera?

Gotowe domy na sprzedaż to dobra oferta dla wszystkich, którzy nie mają czasu, by samodzielnie podjąć się budowy. Oto kilka wskazówek dla osób planujących zainwestowanie we własną nieruchomość.

 

Co oferują deweloperzy?

Działalność firm deweloperskich jest regulowana ustawą. Bywają jednak firmy mniej i bardziej doświadczone.
Im więcej inwestycji w swym portfolio ma deweloper, tym większa szansa, że spełni nasze oczekiwania.

 

Sprawdź projekt, podglądaj budowę

Rozważając kupno domu, jeszcze przed rozpoczęciem budowy warto dokładnie sprawdzić projekt, zapytać o szczegóły, takie jak drogi czy części wspólne. Deweloper ma obowiązek udzielić odpowiedzi na te pytania. Istnieje kilka opcji pozyskania domu swoich marzeń. Można zdecydować się na gotowy projekt, ale też zlecić budowę na wybranej działce. A następnie – nadzorować wszystkie etapy realizacji osobiście lub za pośrednictwem zainstalowanej na budowie kamery.

 

Szczegółowa umowa

Warto zadbać o zawarcie jak najbardziej precyzyjnych zapisów w umowie, aby deweloper zrealizował wszystkie deklarowane

wcześniej zadania. Oprócz samej budowy do stanu surowego, może to być na przykład – wykończenie albo montaż instalacji czy ogrodzenia. Pamiętajmy, że umowy zawsze można negocjować. Firmy, z uwagi na sytuację na rynku, są skłonne do ustępstw. Do umowy powinien być dokooptowany załącznik, w którym dokładnie opisano standard wykończenia (tynki, rodzaj okien i drzwi).

Należy też ustalić, w jaki sposób obliczana jest powierzchnia nieruchomości – czy łącznie ze ścianami działowymi, czy bez nich?  Od tego też zależy cena domu, liczona za m2

 

Zabezpieczenie

W umowie można się zabezpieczyć zapisami o karach umownych które zobowiązują dewelopera do przestrzegania terminów i rzetelnego wykonywania prac. Dzięki nim, w razie opóźnień, można nałożyć sankcje na firmę. Odpowiednie zapisy powinny być jednak tak skonstruowane, by – oprócz możliwości wyegzekwowania kar umownych – można było dochodzić odszkodowania. Z kolei w przypadku niewpłacenia ustalonej kwoty przez klienta, w terminie 30 dni od otrzymania wezwania do zapłaty, od umowy może odstąpić deweloper.

 

Odbiór Techniczny

Tego etapu nie wolno bagatelizować. Warto zatrudnić firmę specjalizującą się w odbiorach technicznych – fachowcy dostrzegą nie tylko widoczne, drobne usterki, ale sprawdzą też instalacje, wentylację czy stan ogólny (tynki, podłogi). Koszt usługi to 150 zł w przypadku mieszkania i 400-500 zł, gdy chodzi o dom. Wydatek wydaje się opłacalny, jeśli mówimy o inwestycji za kilkaset tysięcy złotych. Odbiór techniczny zależy od dewelopera. Niektórzy dbają o wszelkie detale i pragną dobrej opinii klienta, inni chcą jak najszybciej oddać nieruchomość, nie bacząc na usterki. Do spotkania warto się przygotować, np. znać normy techniczne.
Trzeba być jednak przygotowanym na to, że deweloper – ze swej strony – również będzie powoływał się na normy (i zgodność z nimi). Po odbiorze technicznym spisywany jest
protokół usterek. Deweloper musi odnieść się do nich w ciągu 14 dni i w razie przyznania racji klientowi, w ciągu 30 dni usunąć wady.

 

Odbiór – Co warto wiedzieć?

Można podpisać protokół, nawet jeśli budynek ma wady. Usterki zostały bowiem spisane. Jeżeli jednak stan nieruchomości uniemożliwia jej odebranie, można odmówić odebrania kluczy do czasu, aż wady zostaną naprawione. Należy to jednak dokładnie zaznaczyć w protokole, by nie narazić się na zarzuty ze strony dewelopera.

Niedostrzeżoną przy odbiorze usterkę można zgłosić także później – w ciągu miesiąca od wykrycia. Swoje uwagi należy przesłać na piśmie, listem poleconym. Deweloper może odstąpić od umowy jeśli klient, mimo przesłanego, pisemnego wezwania (dwukrotnie, w odstępie co najmniej 60 dni) nie stawi się na odbiór domu lub podpisanie aktu notarialnego. Lepiej zatem podpisać umowę, nawet gdy budynek ma wady. Deweloper musi przekazać nabywcy wszelką dokumentację związaną z nieruchomością (projekt, umowy o przyłączeniu do sieci, protokoły odbioru instalacji czy przyłączy), a także instrukcję obsługi i eksploatacji obiektu. Deweloper odpowiada za wady domu przez trzy lata od jego odebrania – dotyczy to fundamentów z oknami oraz zainstalowanymi przez firmę urządzeniami technicznymi. Odpowiedzialność roczna obejmuje wykończenie domu (parkiet, glazura, prysznic).

 

Odbiór – Co warto sprawdzać?

Warto przyjrzeć się jakości wykonania ścian. Zdarza się bowiem, że są krzywe. Trzeba też dokonać pomiaru powierzchni pomieszczeń, ponieważ może być inna niż w projekcie. Podłogi z kolei mogą być położone niestarannie. Dom należy też sprawdzić pod względem pozostałości po pracach wykończeniowych. Ich ślady można odnaleźć na oknach i drzwiach. Sprawdzenia wymaga także instalacja elektryczna: każde gniazdko i punkt świetlny. Warto również zwrócić uwagę, czy działa domofon. Ponadto, jak funkcjonuje wentylacja oraz kanalizacja.