Ogród po budowie krok po kroku

Co zrobić, żeby nasz ogród wyglądał jak z obrazka? Radzimy krok po kroku jak zadbać o otoczenie wokół budynku.

Jeśli marzymy o ogrodzie – zielonej oazie, w której będziemy odpoczywać i spędzać czas wolny – warto zaprojektować go wraz z powstającym domem. Aby nasze otoczenie było nie tylko ładne, lecz także funkcjonalne, trzeba zaplanować krok po kroku prace ogrodowe.

Krok 1. Sprzątanie po budowie ukończonego domu.

Działka po budowie domu wygląda przeważnie jak pobojowisko: gruzy, resztki żwiru, kamienie i śmieci. Najlepiej od razu po opuszczeniu ekipy budowlanej wziąć się do pracy i oczyszczania naszej posesji. Śmieci zbieramy w wynajęty kontener, co bez problemu może wykonać wynajęta ekipa.
Niektóre pozostałości można wykorzystać do prac w ogrodzie:
– ziemią pozostałą z wykopów możemy wyrównać teren, szczególnie ziemia z próchnicą może od razu posłużyć nam jako „materiał” pod rabatę czy skalnik,
– dodatkowo wykorzystana wraz z gruzem może posłużyć do stworzenia i umocnienia przyszłych skarp czy tarasu,
– kamienie i żwir możemy wykorzystać do usypania ścieżek lub drenażu podłoża.

Poprawienie struktury gleby

Gdy mamy do czynienia z glebą gliniastą czy też nasza posesja jest wręcz ubita po wszelkiego rodzaju transportach i pracach związanych z budową, musimy ją rozluźnić i napowietrzyć. W tym celu najlepiej jest przeorać podłoże na głębokość około 15 cm i zostawić w ostrej skibie, czyli po przekopaniu zostawiamy ziemię w dość dużych bryłach. Dzięki temu zimą bruzdy, poprzez zamarzanie i rozmarzanie, zmienią swą strukturę: rozpadną się, będą pulchne i dobrze napowietrzone.

Właściwe odwodnienie gleby

Może się zdarzyć tak, iż po ulewnym deszczu popłyną nawet nasze kalosze, a najbliższe otoczenie przypomina jedno wielkie bagno – dzieje się tak w przypadku, gdy nasze podwórko składa się z ciężkiej gliny, która bardzo trudno wiąże wodę opadową, nasz dom stoi na terenie bagnistym lub zalewowym. Aby osłonić dom od wilgoci, należy się stworzyć odpowiednią instalację drenażową, która odprowadzi nam wodę od fundamentów. Ponadto, można także wymienić część podłoża na glebę lekką, przepuszczalną i pozbawioną zanieczyszczeń. Interes nie taki tani, lecz w przyszłości bardzo pomocny. W późniejszym czasie można w naszym krajobrazie umieścić rośliny, które także pomogą w osuszaniu ogrodu, jak np. ozdobne derenie lub kolorowe wierzby.

Odchwaszczanie działki

Jeżeli na naszej działce było sporo chwastów, w tym roślin wieloletnich lub dzikich pnączy, musimy na poważnie podejść do tematu walki z niechcianymi roślinami. Usuwając rośliny bez usuwania także kłączy czy korzeni, możemy być pewni, że ta niechciana zieleń szybko powróci. Następnie musimy poczekać około dwóch tygodni, aż wzejdą kolejne chwasty, które przeoczyliśmy lub też wyrosły z nasionek znajdujących się w glebie. Można także sięgnąć po herbicyd, którym to spryskamy naszą działkę, a wszystkie niechciane rośliny zostaną zniszczone „od ręki”. Po całym oczyszczeniu, jeżeli nie planujemy nasadzać od razu wymarzonych roślin, warto naszą działkę obsiać roślinami, które zadziałają jak naturalny nawóz, poprawiający strukturę gleby i wzbogacający ją w próchnicę. Rośliny na zielony nawóz to: łubin, facelia czy też wyka siewna. Kiedy osiągną one wysokość 30-40 cm, przekopujemy je z naszą glebą.

Krok 2. Planowanie otoczenia

Nareszcie mamy „czystą” działkę, skarpy usypane, tarasy także, plac zabaw dla dzieci też ma już swój zarys – wszelkie dodatkowe przedsięwzięcia, jak domek dla pociech, piaskownica czy wiata na narzędzia powinny być tworzone wraz z oczyszczaniem działki, gdyż one także pozostawiają po sobie ślad.

Krok 3. Projektowanie i zakładanie naszego ogrodu

Powoli wyznaczamy poszczególne przestrzenie, np. podjazd dla auta, ścieżki czy altanę. Kolejnym ważnym punktem są wszelkie instalacje, dla których musimy zagospodarować teren i… no właśnie –mogą nas zacząć przytłaczać mnogość informacji i obowiązków.
Można spróbować samodzielnie założyć swój ogród, ale tu już potrzebna jest spora wiedza. Czasami kupujemy rośliny, gdyż w tym momencie podobają nam się, są odpowiedniej wielkości i uważamy, że pięknie będą wyglądały w naszym ogrodzie. Tak – w tym sezonie. Może się okazać, iż zakupiona przez nas krzewinka po kilku latach rozrośnie się na wszystkie strony, zacznie zasłaniać światło, które wpada do naszego domu, bądź zacznie okupować chodnik. Najprostszym wyjściem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy i architekta krajobrazu. Specjaliści nie tylko nam doradzą, pomogą czy też rozplanują – będą również nadzorować prace ogrodnicze. Wbrew pozorom skorzystanie z usług profesjonalisty może oznaczać spore oszczędności.

Krok 4. Zakładanie i pielęgnacja zielonej oazy

Do zakładania docelowego ogrodu trzeba podejść z „chłodną głową” i wyobrażeniem tego, jak ma wyglądać w przyszłości. Dobór roślin, oprócz podstawowych kryteriów, w dużej mierze zależy od nas samych. Nasadzając rośliny, wybierajmy je głównie pod kątem ich późniejszej pielęgnacji oraz otoczenia naszej działki. Musimy sobie zatem odpowiedzieć na pytanie: ile poświęcę czasu w tygodniu na pielęgnację i inne prace ogrodowe – jest to bardzo istotne. Nie będąc miłośnikiem biegania z sekatorem czy też kapturem ochronnym, musimy wybierać rośliny wymagające mało naszej uwagi. Mając rośliny pracochłonne, cały czas będziemy się zastanawiać nad tym, czy akurat wszystko zrobiliśmy i czy było to poprawne. To niestety prowadzi do frustracji i zniechęca. Żyjąc w biegu, kiedy nie ma się tak dużo czasu czy też podstawowej wiedzy, lepiej wybrać rośliny mało wymagające i łatwe w uprawie, lecz równie piękne.

Kiedy nasza posesja jest atrakcyjna, architekt postara się, aby nasz ogród komponował się nią oraz jeszcze bardziej podkreślał jej walory. Jeśli nasze otoczenie niestety jest nieciekawe, specjalista zaprojektuje wszystko tak, aby nie rzucały się w oczy nieładne miejsca oraz tak, abyśmy siedząc na swojej ulubionej huśtawce po prostu ich nie widzieli.
Budując sobie gniazdko, najlepiej jest myśleć perspektywicznie. Dom – nasza oaza, ogród – miejsce relaksu i rozrywki. Dobrze zaprojektowany ogród to w późniejszym czasie przyjemne miejsce, które jest łatwe w uprawie, a my czujemy się w nim komfortowo.

Jak uniknąć żmudnego procesu tworzenia ogrodu?

Niewątpliwie stworzenie ogrodu wymaga czasu, nakładów finansowych i przede wszystkim pomysłu na to, jak ma wyglądać nasz wymarzony ogród. Nie zawsze jednak kupując dom jednorodzinny trzeba od początku inwestycji skupiać się na otoczeniu. Domy budowane przez Supreme Houses to oferta, która pozwala nie tylko cieszyć się skończoną inwestycją, ale też pięknym ogrodem, w którym od pierwszych dni po zamieszkaniu można spędzać miło czas. Oferta dewelopera z Lesznowoli zakłada oddanie do użytku inwestycji otoczonych ogrodem z wykonanymi pracami ziemnymi. Dzięki temu, właściciele nie ponoszą na początku zamieszkania w nowym miejscu dodatkowych kosztów związanych z projektowaniem i realizacją ogrodu. Z upływem czasu można natomiast przemyśleć wygląd ogrodu i w kolejnych latach stworzyć swój wymarzony zakątek zieleni dostosowany do własnych potrzeb.