Za 4 lata jeszcze szybszy dojazd z Lesznowoli do Warszawy

17 sierpnia zostały podpisane trzy umowy na projekt i budowę części drogi ekspresowej S7 na odcinku od węzła Lotnisko, znajdującego się na Południowej Obwodnicy Warszawy, do obwodnicy Grójca. Odcinek ma być gotowy wiosną 2021 r.

Budowę południowej „wylotówki” z Warszawy podzielono na trzy odcinki o łącznej długości ok. 29 km: węzeł Warszawa Lotnisko – Lesznowola (ok. 6,6 km), Lesznowola – Tarczyn (ok. 14,8 km) i Tarczyn – obwodnica Grójca (ok. 7,9 km). W tej ostatniej miejscowości droga ekspresowa połączy się z istniejącym już fragmentem trasy S7.

 

Na pierwszym odcinku znajdą się trzy pasy ruchu, natomiast między Lesznowolą a obwodnicą Grójca – w każdym kierunku będą dostępne dwa pasy.

Na trasie powstającego fragmentu trasy S7 planuje się stworzenie sześciu węzłów. Ma powstać 31 wiaduktów, 3 mosty oraz 3 kładki dla pieszych. Natomiast w Warszawie, droga S7 będzie krzyżować się z trasą S8, którą z kolei można dojechać do Łodzi i Wrocławia, a w kierunku północno-wschodnim – do Białegostoku.

Wartość kontraktów na budowę wszystkich trzech odcinków to 813,5 mln zł. Cała inwestycja, łącznie m.in. z pracami przygotowawczymi oraz z wykupem gruntów, jest szacowana na 1,5 mld zł.

Do marca 2019 r. ma potrwać projektowanie i uzyskiwanie zezwoleń. Następnie ruszyć mają roboty przy budowie dróg, które – według planów – potrwają do marca 2021 r. GDDKiA liczy jednak, że fragment uda się oddać do użytku wcześniej.

Planowanym odcinkiem kierowcy mają dojechać z Warszawy aż za Kielce, w zasadzie wyłącznie drogą ekspresową. W przyszłym roku ma ponadto zostać oddana do użytku obwodnica Radomia. Natomiast już od miesiąca kierowcy jeżdżą fragmentem S7 między Orońskiem (właśnie tam będzie kończyć się obwodnica Radomia, przy jeździe od strony Warszawy) a Szydłowcem. Na etapie przetargu jest też dalszy, ok. 8-kilometrowy fragment S7 między Szydłowcem a Skarżyskiem-Kamienną. Potem kierowcy znów będą mieli do dyspozycji drogę ekspresową aż za Kielce. W realizacji są kolejne fragmenty S7, wiodące aż do granicy województwa świętokrzyskiego. Prawdopodobnie w latach 2022-2023 drogą S7 dojedzie się już do samego Krakowa.

Droga ekspresowa S7 docelowo ma połączyć Gdańsk z Rabką. W województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim wszystkie odcinki S7 są już oddane do użytku bądź znajdują się w realizacji. Na etapie przygotowań lub przetargów są ponadto odcinki z Warszawy do północnej granicy województwa mazowieckiego.